Gaye Boralıoğlu

Gaye BoraliogluMubarek KadinlarYunus Nadi Ödülleri’nin bu yıl öykü dalında kazananı, Mübarek Kadınlar kitabıyla Gaye Boralıoğlu oldu. Mübarek Kadınlar kitabının öyküleri, yazarın deyişi ile, “Be mübarek kadın!”lardan, eli öpülesi mübarek kadınlara doğru giden bir yolculuktur. İpekli Mendil’de Günlük maddesiyle yer alan Gaye Boralıoğlu’nun hemen hemen tüm öykülerinde kadınların yeri önemlidir ve hepsi bir “muamma” içindedir. Yazar bu durumu bir röportajında şöyle açıklamış:

“Hayatta kesin olan ne var ki? Bilim bile muamma. Öte yandan ben edebiyatın zaten konusuna, meselesine biraz mesafeli yaklaşmasından yanayım. Anlatımcı bir üslupla yazılmış bile olsa, bazı şeyler alacakaranlıkta kalmalı. Okur o muğlaklık içinde kendi yolunu bulmalı. Bu okurun özgürlüğüdür. İyi bir yazar okuruna özgürlük alanı tanır. Floresan ampulün çiğliğini ve gece lambasının egzotik havasını düşünün. Alacakaranlıkta insan daha çok merak eder, kendi duygularını nesnelere yükler ve dünya ile hemhal olur. Tedirginlik iyidir, farkındalığı artırır. Öte yandan cesareti çok önemsiyorum. Çünkü dünya o zengin mutlu azınlık dışında kalan büyük çoğunluk için basbayağı kötü bir yer. Kötülüklerle dolu. Hele de bir kadın olarak başa çıkabilmek için mutlak cesarete ihtiyaç var. Cesaret değiştirmek için yeter şarttır ama değiştiremesek bile cesaret insanı mutlu eder. Ki bu gelip geçici değil, sahici mutluluktur.”

Senoryadan reklam metinlerine kadar bir çok alanda üretim yapan Gaye Boralıoğlu’nu kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s