Gezi Parkı Öyküleri 3 – Hiçbir Şey Olmamış Gibi

Hiçbir Şey Olmamış Gibiİnsan, dinlemeye değer. Dinlemeyince, dinliyormuş gibi yapıp, sonra sırtını dönünce… Anlamaya yönelik içten bir davranış, kısacık güzel bir söz, uzatılacak küçücük bir zeytin dalı yetecekken… Yani, Behçet Çelik’in “Emre’si” öyle davranmasa, konuşsa, anlamaya çalışsa…

Bu bir “Gezi Direnişi öyküsüdür,” diye bağırmıyor Hiçbir Şey Olmamış Gibi’de Behçet Çelik. Gezi’de atılan gaz gibi yakıyor, acıtıyor oysa. Sabaha karşı eve gelmiş karısına içerleyen bir kocanın zihninden anlatıyor olanları. “Hiçbir Şey Olmamış Gibi” terazisine bindiriyor Emre’yi. “Uykum var, sonra konuşuruz,” dışında hiçbir şey söylemeden sırtını dönüp uyuyan Ayşe’ye soramıyor Emre neler olup bittiğini. Sadece şüpheleniyor. Ayşe’nin “Hiçbir Şey Olmamış Gibi” davranmasına, ışıl ışıl, dinç, sağlıklı, hatta parlıyor görünmesine içerliyor. İçerledikçe iyice aşağı iniyor. Dinlememeye, duymamaya devam ediyor. Bakıp da gördüğü şeyi anlamlandırmak yerine kafasında canlandırdığı senaryoya uygun düşecek izler bulmayı deniyor.

“Bazen kâğıt kesiği daha acıtıcı, daha keskin oluyor; belki de insan teninin bu kadar hassaslaşmış olmasına şaşırdığından acıyor bu kadar,” diyerek iyice kendine dönüyor, kopuyor gerçeklikten. Kullanılmış mendil gibi bir tarafa fırlatılmış hissediyor. Mağduriyetle kuşanmış bir haklılıkla kalkıyor “ben” kefesi. Oysa Ayşe anlatıyor ne olduğunu, konuşuyor, karışıyor, yaşıyor ve buna Emre’yi de katmak istiyor. Ayşe’nin ağzından dökülen sözcükler onun için bir cümleye dönüşemiyor. Ayşe’nin Halil Enişte’ye söylediği; “Pencereden gördüğün kadarıyla hüküm vermek yakışıyor mu hiç senin bilimadamlığınla?” eleştirisini bile başka bir yere çekiyor. Anlatıcı Emre’nin zihninde neler olup bittiğini tek tek dökerken terazinin bir sisle çevrili olduğu ortaya çıkıyor. Sanki görünmez bir güç, olmayanı olmuş gibi yaşatıyor Emre’ye.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s