Fakir Baykurt

Fakir BaykurtKalekaleKöy enstitülerinin bu ülkeye kazandırdığı değerli yazarlardan biridir Fakir Baykurt. “…Köy enstitüsü benim için olağanüstü bir fırsat oldu. İlkokulu bitirdikten sonra gidebileceğim başka hiçbir okul yoktu. Ailemin gücü yetmezdi. Ben okumak istiyordum enstitü benim gibi köy çocuklarını çağırıyordu…” diye anlatır okuma ve yazma sevdasının içinde doğuşunu.

Anadolu’nun en ücra köşelerinde öğretmenlik yapmaya başladığında öğrendiklerini gittiği köylerde hayata geçirmeye çalıştı. Çocuklar yoksulluk içinde büyürken hep gelecek güzel günleri anlattı onlara.

“Sanatta devrimci tavır, hayatı değiştirme tavrıdır. kitaplarımız, bize ün sağlamak ya da kalıcı olmaktan önce, toplumu bu yönde etkilemek içindir. Hayatı değiştirme amacına yönelmemiş bir sanat, insanın bilinçlenmesine ve birleşmesine yardım edemez. Bakıyorum, bazı arkadaşlar, kendini asan kızların öyküsünü yazıyorlar. Kızı, istemediği birine vermiş oluyorlar. Kurtulamayınca asıyor o da kendini. Eski öykülerde böyleydi. Ve hep böyle gidiyor. Bence bu, sanatta devrimci tavır olamaz. Bir ulusun da bu kızlar gibi davrandığını düşünelim, ne olur sonuç? Böyle olsak, biz ulusal Kurtuluş Savaşı’na giremezdik. Vietnam halkı saldırgan Amerika’ya direnemezdi.”

Fakir Baykurt’un doğum tarihi kesin olarak bilinmez, ama biz onu 1929 yılının 15 Haziranında doğmuş kabul ederiz. “1929 doğumlu olduğum doğru. Ay, gün bilinmiyordu. Anamla konuştuk. Köyde orak mevsimi. Tarlada sancılanıp eve gelmiş. Haziran ortasıdır…” 

Özlemle anıyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s