“Kitaptan Kütüphaneye İpekli Mendil”

Ipekli Mendil“İpekli Mendil’i okuduğumda ‘Okuma listeme eklediğim bir sürü öykü kitabım ve unutamayacağım bir çok öykü notum oldu. İpekli Mendil, Türk Öykü Edebiyatı hakkında bilgimizi tazelerken, kütüphanemizin öykü raflarına ekleyeceğimiz kitapları da önümüze getiriyor,’ diye düşünmüştüm. Bu düşüncenin somutlaşmış halini bir kütüphane projesi olarak görmek çok sevindirici.”

Alıntı, Fatma Asrav Yakan’ın İpekli Mendil Kütüphanesi ile ilgili düşüncelerini paylaştığı metninden. Fatma Hanım’ın dediği gibi, İpekli Mendil Kütüphanesi, İpekli Mendil’in nesnel olarak başka bir yorumudur aslında. İçeriğini oluşturan çeşitlilikten ilham alarak, kendini de çeşitleyen bir oluşum. Fatma Hanım’a bu zihin açıcı metni için teşekkür ediyor ve değerli metnini bir bütün olarak yayınlıyoruz.

İpekli Mendil 2014’ün son ayında bir yıl sonu hediyesi olarak buluşmuştu okurlarıyla. Romanın gerisinde kalmış öykü okurluğunu ve öykü yazarlığını yeniden hatırlatan ve bu hatırlatmayı yaparken bir yandan da, Türk Edebiyat tarihinde bir yolculuk yapmamızı sağlayan bir öykü sözlüğü idi, İpekli Mendil. Alışık olduğumuz kitaplara benzemiyordu. Tek yazarı yoktu. 300 farklı öykücüden örneklerin yer aldığı bu kitap Yekta Kopan’ın editörlüğünde bir yazarlar grubu tarafından hazırlanmıştı. Kolektif bir çalışmanın verdiği birliktelik duygusu kitabın satırları arasından uzanan sevgi dolu kollar gibi sarıp sarmalıyordu okuyucuyu.

Okuyucu tarafından da sevilen kitap, kısa sürede ikinci baskısını yaptıktan sonra yoluna yeni bir projeyle devam ediyor. İpekli Mendil, yüzlerce öykü kitabının en güzel bölümlerini bir araya getirmişti; şimdi bir araya getirdikleri öyküler de dahil olmak üzere binlerce kitapla bir kütüphaneye dönüşüyor. Kitap telif ücretleriyle oluşan 1520 kitaplık kütüphane 3 Nisan’da Antakya Narlıca Anadolu Lisesinde açıldı. Seçilen okulun da bir öykünün içinden çıkıp gelmesi ayrı bir güzellik. Yekta Kopan’ın ‘İki Şiirin Arasında’ adlı kitabında yer alan ‘Öğretmen’ öyküsünün kahramanının görev yaptığı Antakya Narlıca Anadolu Lisesi’nde öğrenciler yeni ve dopdolu bir kütüphaneye kavuştular. Yerliden yabancıya, şiir, öykü, romandan sanat, tarih ve incelemeye kadar geniş bir yelpazeye yayılan 12 ayrı kategoride 1520 kitaplık bir kütüphane. İpekli Mendil kitabında yer alan öyküler ise raflarda mavi etiketle yer alacak.
İpekli Mendil’i okuduğumda ‘Okuma listeme eklediğim bir sürü öykü kitabım ve unutamayacağım bir çok öykü notum oldu. İpekli Mendil, Türk Öykü Edebiyatı hakkında bilgimizi tazelerken, kütüphanemizin öykü raflarına ekleyeceğimiz kitapları da önümüze getiriyor,’ diye düşünmüştüm. Bu düşüncenin somutlaşmış halini bir kütüphane projesi olarak görmek çok sevindirici.

Niyetlerdir, sonucu güzelleştiren.

Yekta Kopan, henüz 13-14 yaşlarındayken, Sait Faik’in ‘İpekli Mendil’ adlı öyküsünü okuyunca içine düşen nüveyi, önce Eşik Cini adlı dergide ‘bir öykü sözlüğü yapma’ düşüncesine dönüştürerek filizlendirmiş, ardından Yuvarlak Masa Yazarlarıyla çiçek açtırmış olmasaydı şimdi bu meyveyi derleyemezdik.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s