Kümesin Ötesi

Kumesin-OtesiBilmezsin eğer merak etmezsen özgürlüğün ne demek olduğunu. Ama bir kere merak edersen, bir daha peşini bırakmaz başka diyarların özlemi. Hayaller, umutlar hep aşılacak duvarlar üzerine kurulur. Artık özgürlük, o duvarın arkasındadır.

Yusuf Atılgan’ın Kümesin Ötesi öyküsünde, sürüsünde bir tek kendisinin içine “merak” düşen tavuğun macerası anlatılır. İlk duvarı aşma teşebbüsü başarısız olur. Ama bu durum umutlarını söndürmek yerine, duvarın ötesine olan merakını daha çok  arttırır.

“Horoz bu dört duvar arasından hoşnut. Yiyip içip üstümüze atlamak yetiyor ona. Ama ben her zamandan çok şimdi kocaman avluların özlemini duyuyorum. Duvarların ardında, o uçsuz bucaksız dünyada daha iyi tavuklar arasında, daha anlayışlı horozlarla geçecek günlerin özlemiyle doluyum. Bıktım buradan. Kaçacağım. Ama köpekler varmış, başka canavarlar varmış, olsun. Bu defa kanatlarımı açar uçuveririm, hırpalatmam kendimi onlara. Şimdi de bir şeyim yok. Yalnız ensem acıyor az az. Hele o gecsin, hele kanatlarım az daha uzasın kaçacağım buradan.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s