Mehmet Seyda

Mehmet SeydaMehmet Seyda yazın dilini sorgulamış bir yazar. Kurmacalarının yanı sıra yazdığı deneme kitaplarında pek çok yazar hakkındaki görüşlerini dile getirmiştir. Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar adlı eseri için de oldukça sert bir eleştiri kaleme almıştır. Ayıklama ve seçme gözetmeden, bir yığın tutarsızlıktan keyfi bir roman çıkarmakla eleştirdiği Atay’ı baz alarak kendisini şöyle tanımlamıştır:

“Ben kahramanlarının iplerini istediği gibi oynatarak insanlardan kuklalar yaratan büyük romancıların yeteneklerinden yoksunum. Roman kahramanlarına uygulayacak büyük nazariyelerim, onları peşinden koşturacağım büyük ülkülerim yok!”

Bu nedenden olsa gerek Mehmet Seyda’nın romanlarında kişiler yok, kişi vardır. Bu kişinin özelliği, hevesleri, sorunları, tutkuları, aşkları, anıları her romanda, yer yer yineleme­lerle ve eklemelerle, fakat başka bir adla karşımıza çıkar. Baba evinden ayrılma-dönme, okulu bırakma, “libido” dürtüleri, kadınlarla ilişkileri, içkiye düşkünlük, parasız kalma, memurluğa başlama, tutuklanma gibi olaylar birkaç romanın omurgasını oluşturur. Eserlerinde anılarının kendi iç dünyasında yarattığı, yaşama bakışını belirleyen ve belki daraltan etkilere kapılır Meh­met Seyda.

Şiir ve öykülerinde günlük yaşamdan olayları gerçekçi bir yaklaşımla ele alırken, kişilerinin iç dünyalarını ruh çözümlerine dayanarak veren Seyda, toplumsal sorunları irdeleyerek, savlı edebiyat ürünleri ortaya koymuştur. 13 Temmuz 1986 tarihinde vefat eden yazarı saygı ile anıyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s