Samim Kocagöz

Samim KocagozSökelidir Samim Kocagöz. Bu yüzden olsa gerek, Menderes Nehri ile Söke Ovası çevresindeki köy ve kasaba insanlarının günlük yaşamlarını, duygularını, çıkar çatışmalarını, toprak sorunlarını gerçekçekçi bir şekilde hikayeleştirmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim alan yazar, NewYork Herald gazetesinin 1950 yılında açtığı uluslararası hikaye yarışmasının Türkiye bölümünü idare eden Yeni İstanbul gazetesinin yarışmasında, tarımda makineleşmeyle zenginlerin işçi ve köylüleri sömürüsünü anlattığı “Sam Amca” adlı hikayesi ile birincilik ödülünü almış ve bu hikaye pek çok dile çevrilmiştir.

Bir-Garip-KisiEserlerinde yalın ve akıcı bir dil kullanan yazar, Milli Mücadele’ye tanık olanlara ve belgelere dayandırarak yazdığı “Kalpaklılar” ve “Doludizgin” romanlarıyla Kurtuluş Savaşı’nı adeta destanlaştırmıştır. İpekli Mendil’e Bir Garip Kişi öyküsüyle “Dede-Torun” maddesinde yer alan yazar, 5 Eylül 1993 yılında, doğduğu topraklarda ölmüştür.

“Alandaki Delikanlı” kitabıyla 1979’da Lions Kulübü Hikaye Ödülü’nü, “Eski Toprak” romanıyla 1989’da Orhan Kemal Roman Armağını kazanan yazarı saygıyla anıyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s