Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler

Anne, Baba ve Ölümcül ŞeylerÇocukluk, genel olarak insanların en mutlu olduğu, belki de bu yüzden en çok özlediği dönemdir. Fakat Yalçın Tosun’un Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler kitabındaki karakterlerin çoğunun çocuklukları etkilerinden kurtulamadıkları bir kabus gibidir. Tosun, Türkiye coğrafyasının her köşesinde kabul gören “kutsal aile” mottosunu yerle bir eder. İçinden geçtiğimiz ve sebep olduğumuz/olacağımız süreçlere eleştirel bir yaklaşım sunar. Tosun bir röportajında kitaptaki öykülerin ortaya çıkmasına sebep olan düşüncelerini şöyle aktarır:

“Ailenin zaman zaman öldürücü bir şey olabileceğini düşünüyorum, özellikle bizim toplumumuzda. Herkesin her şeyi sır olarak görüp bir yandan da bu sırları gizli kapaklı konuştuğu, birbirine karşı dürüst olmanın öneminin yadsındığı bir toplumda, aile de bu çürümeden payını alıyor. Bu noktada ailenizin kim olduğu, nasıl olduğu, sizin nasıl birisi olacağınızı çok etkiliyor. İnsanın seçemediği bir şeyin, onun benliğini bu kadar etkilemesine karşı bir tepkim var. Aile bizi koruyan, kollayan bir şey olduğu kadar zaman zaman başımıza bela olan, korkunç, kurtulması zor bir şey de olabilir. Ve bu kitapta, daha çok ikinci tip aileler ve insanlar var.

Bence kendimiz, bizim için çok tehlikeliyiz. İlk başta çocukluk ve aile tehlikeli. Neden ‘bu insan’ olduğumuzu çok belirliyorlar. Mücadele bitmiyor. Benim sorunum bununla. Bizi bu kadar etkilemeye, ailemizin hakkı var mı? O kadar savunmasız bir yaratığa, dışarıdan o kadar müdahale gelmesi ve o sırada onun biri olmaya çalışması, bana çok acıklı geliyor.”

Anne Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler, bir hukukçu olan ve üniversitede hukuk eğitimi veren Tosun’un ilk kitabı. Kitap 2011 yılında Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü kazandı. İçindeki öyküler için, çocuklukların üzerine bir tür ağıt denebilir. Bu karanlık yerinden dolayı, belki de moralinizin bozuk olmadığı bir anda okumak iyi gelebilir.

“Kimseye, kendine bile tüm hayatını anlatmamalı insan. Çünkü bu kötülüğü hiç kimse hak etmiyor.” Parkta, Anne Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s