Sadri Ertem

Sadri Ertem“Yirmi dört saatte bir defa bile sönmeyen ocak, bir taraftan kükürt savuran, bir taraftan zaçyağı yağmuru serpent bir zehir denizi oldu. Eczanelerde, kimyahanelerde saklanan zehirler burada bir dere gibi aktı. Bir yağmur gibi her yeri bastı. Rüzgar bu ağır gazları bir kurşun gibi toprağa yaydı. Mermer üzerine dökülen kezzap onu nasıl paramparça eder, didilmiş bir pamuk yığını haline koyarsa, topraklar da öylece harap oldu.”

Sadri Ertem Bacayı İndir, Bacayı Kaldır isimli öyküsünde kandırılan köylünün topraklarının, madenlerin bacalarından yayılan zehirle nasıl yok olduğunu anlatır.

Roman yazarları arasında 1950’den sonra gelişen gerçekçiliğe öncülük etmiş çok az yazardan biri olan Sadri Ertem’in ilk öykü kitabı Silindir Şapka Giyen Köylü adıyla yayımlanmıştır. Kitabı aynı yıl Bacayı İndir, Bacayı Kaldır, Korku, Bay Virgül, Bir Şehrin Ruhu adlı eserleri takip etmiştir. Öykülerinde gerçekçiliğin izleri ağır basar. Köylüyü sömüren şeyhlerin, ağaların gücünü eleştiren, işçi-patron ilişkilerini, aydın-halk tutumlarını, 1.Dünya Savaşındaki anılarını anlatan, Cumhuriyet döneminin devrimlerini, yeni dönem ilkelerini benimsetmeye yönelik eserler bırakmıştır geride.

Hikayelerinin birçoğu Almanca, Fransızca, Rusça, İngilizce ve Çinceye çevrilmiş olan yazar, 13 Kasım 1943’te Ankara’da hayatını kaybetmiştir. Konuyu ve sorunu ortaya koyuşuyla ön plana çıkmış yazarımızı saygıyla anıyoruz.

Yazarın Çamurdan Köfteler öyküsünü aşağıdaki linkten de dinleyebilir, tüm öykülerinin derlendiği Toplu Öyküler adlı kitabını edinebilirsiniz.

Izzetiye Kececiİzzetiye Keçeci
İpekli Mendil Yazanı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s