Hem Yazıp Hem Çizenlerden; Akın Sevinç

Sanatçılar yalnız üretimleri ile değil, aynı zamanda sanat üstüne düşünceleriyle de var olurlar. Yaratım gücü estetik anlayışın simgesi haline gelir. Bu, mimarlık ve edebiyat arasındaki ilişkiyi açıklar: İkisi de düşe estetik bir biçim verir ve ikisinin de merkezinden ‘insan’ vardır. “Yapı; bir düşün, gerçeğe dönüşünün öyküsüdür aslında… Sınırları belirsiz, flu bir görüntünün mekânla somutlaşmış hallerinden biridir. Mimar ise öykücü…”*

Akin Sevinc-UtopyaAkın Sevinç de mimar unvanının yanında yazarlığı da bulunduranlardan. Ütopya: Hayali Ahali Projesi ile dünyanın başka türlü hallerini inşa eder, Hayat Belirtisi ile yaşamın ta kendisini. Kullandığı öğeler kültürün yansımalarıdır, bugüne not düşer. Öyküler bulunduğu noktaya sıkı sıkı bağlıdır, öyle ki alıp başka bir yere taşınamaz. Biçimi insanların hareketleriyle oluştur.

Akın Sevinç 7 Kasım 1973’te Eskişehir’de dünyaya gelmiş. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirerek mimar, ilk öyküsünün Varlık dergisinde yayımlanması ile yazar sıfatlarını kazanmış. Mimarlıkta üniversitelerde hocalık yaparak, edebiyatta 1997’de Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü öykü dalında kazanarak profesyonellik kazanmış.

Akın Sevinç ironi ve incelikli ayrıntılarla dolu anlatımıyla, rüyalarında gördüğü hayalleri kağıda ‘çizerek’ öyküleştiren yazarlarımızdan. Öyle ya, Akın Sevinç meselesini mimaride çizgi ile anlatır, öyküde ise sözcüklerle.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s