Sabahattin Ali, Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Sabahattin AliNe yaşar ne yaşamaz.

Hayır yazım hatası yok. Ne yaşar ne yaşamaz Sabahattin Ali. Çok traji az komik hayat hikayesi, daha nüfus müdürlüğünde başlar ipuçlarını vermeye. Aslında yoktur öyle biri. “Ali diye soyadı mı olur?” diyen nüfus memurunun kararıyla ALI olarak geçmiştir resmiyete.

Aynı zamanda ne içeridedir ne dışarıda hayatı boyunca. Neden sürekli hapse düştüğünü bilmez. Neden sürekli hapisten çıktığını ise hiç bilmez. Kendisini ölüme götüren ise bu bunaltıcı koşullardır. Yurtdışına kaçmak için tuttuğu adam tarafından öldürüldüğü iddia edilse de olay tam olarak aydınlatıl(a)mamıştır.

Eserlerini okumadan, bestelenmiş şiirlerini dinlemeden bile, öğretmenlik, şairlik, yazarlık, çevirmenlik ve gazeteciliği hakkıyla sığdırdığı kırk bir yıllık hayatı, benim gibi otuz altı yaşındaki bir insana boşa geçen hayatı sorgulatmaya yeterlidir.

Sadık okurlarını içine soktuğu duygu çok gariptir. Bir yandan kimse bilmesin istersiniz bu eserleri. Popüler kültür malzemesi haline gelmemelidir çünkü. Kürk Mantolu Madonna’nın başına gelecekleri tahmin etmişsinizdir mesela. Ama bir yandan da bu eserlerin ortaya çıkması için çekilen sıkıntıların boşa gitmesine de gönlünüz razı değildir. Sonuçta bu vesileyle, Kürk Mantolu Madonna’daki kadının şarkıcı Madonna olduğunu düşünenlerin sayısının azalacağı umuduyla barıştırırsınız içinizdeki ikilemin taraflarını.Sabahattin Ali-Kurt Mantolu Madonna21907’de başlayıp 1948’de biten hayat hikayesi, aslında Türkiye tarihinin mükemmel bir özeti gibidir. Anlamak isteyenler için bolca dersler mevcuttur. Bu dersleri alanlar ise derlemesinde de dediği “hep genç kalacaklar.”

Servan GuneyServan Güney
İpekli Mendil Yazanı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s