Labirent

Ali Teoman-Toplu KitaplarÖykü Uçları son sözünde şöyle söyler Ali Teoman; “Öykü Uçları- Çok Çok Kısa Öyküler’i de Kırık Kalpler Terzihanesi kitabından sonraki üçüncü yeni öykü kitabı olarak ele alabilirseniz çok sevinirim. Yeni öykü yönelimim (tabii eğer ömrüm olursa) bu yönde ilerleyebilir. Biraz Samuel Beckett’in ‘foirades’ı gibi…” Fakat 23 Mart 2011 de vefat etmiş yazarımızın son kitabı da çok çok kısa öykü kitabı olmuş.

Onun anısına bir sayfa açıyorum ve karşıma çıkan ilk öyküyü, Mahzen’i yüksek sesle okumaya başlıyorum.

LABİRENT: “Penceresi işlek bir caddenin derin perspektifine bakan bir oda. Pencerenin önünde büyük bir masa, masanın üzerinde kağıtlar, kalemler, defterler ve kitaplar. İnsan o masada oturup o kitapları okuyan ve o defterlerle kağıtlara o caddeden gelip geçen insanlar ve taşıtlar hakkında bir şeyler yazan o mutlu kişi olmaktan başka ne isteyebilir ki? Aynı şeyleri karanlık bir mahzenin en dibindeki masasında güdük bir mumun titrek ışığında yazan ve arada sırada şamdanı eline alıp o uçsuz bucaksız labirentin ışıksız koridorlarını keşfe çıkan kişi olmak mı? Kim bilir, belki… Nasıl olsa labirent aynı, değişen dekor yalnızca.”

Tam da bu sırada şu bilgiyi paylaşmak gerek belki de; “1980’li yılların sonuna doğru öykü yazmaya başlayan Ali Teoman 1992 yılında, İnsansız Konağın İkonu isimli öyküsüyle, Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada ikincilik ödülü aldı. Ali Teoman’ın tam 16 yıl gizli kalmış bir sırrı, ortaya çıktığında edebiyat dünyasını çok şaşırtmıştı. 1991’de Haldun Taner Öykü Ödülü alan Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı isimli kitabın yazarı olarak Nurten Ay ödül almıştı. Ancak kitabın asıl yazarının Ali Teoman olduğu 2007 yılında ortaya çıktı.” (Wikipedia)

Çok söze de, dekoru sahici sanmaya da lüzum yok belki. Mütevazi bir yolculukta, kendi labirentinde yaşamış yazarımızı sevgi ve saygıyla anıyoruz…

Izzetiye Kececiİzzetiye Keçeci
İpekli Mendil Yazanı

Ali Teoman-Oyku Uclari2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s