Okul Kütüphanecileri Derneği’nden İpekli Mendil Kütüphanesi’ne Ödül

Geçen yıl 4 Nisan’da açılan Narlıca Anadolu Lisesi İpekli Mendil Kütüphanesi, Okul Kütüphanecileri Derneği tarafından plaket ödülüne layık görüldü. Ödül bugün Ankara’da düzenlenecek tören ile bu kütüphanenin mimarlarına verilecek. Peki neydi İpekli Mendil Kütüphanesi, nerden yola çıkmıştı? 

Yekta Kopan’ın “İpekli Mendil” adını verdiği ‘öykümüzde nesneler, karakterler ve daha fazlası’ hayalinin, bir kitap bütünü haline gelmesinin uzun bir yolculuğu var. Bir öykü sözlüğü yapma fikrini bizimle paylaştıktan sonra birlikte, bu yolculuğun her durağında yeni bir bilgiye ulaştık. “İpekli Mendil” bir kitap olarak 2014 yılının sonunda raflardaki yerini aldı. Yekta Kopan’ın sıklıkla tekrar ettiği bir şey daha vardı: “Bu bitmiş bir kitap değil, yaşamaya ve okurlarıyla birlikte kendisini yazmaya devam edecek.” Bir ‘süreklilik halinin’ hayalini kuruyordu ve hepimiz bu hayali büyütmeye ve kalıcı kılmaya çok istekliydik. Sonunda bu hayalin bir fotoğrafını çekmeyi başardık. Antakya’da. Narlıca Anadolu Lisesi’nde.

Bu fotoğrafın tam ortasında ‘ince, uzun edebiyat öğretmeni’ Mehmet Tutar var. Onun bitmek bilmez edebiyat, insan sevgisi ve öğrencilerine duyduğu saygı olmasaydı, böylesi bir sonuca ulaşamazdık. Bu işin mimarları Yekta Kopan ve Mehmet Tutar’dır. Bu arada Narlıca Anadolu Lisesi’nin müdürü Sn. Mehmet Kaynak’a ve bütün öğretmenlerine de teşekkür etmeliyiz. Her biri özveriyle destek verdiler.Mehmet Tutar-Yekta Kopanİpekli Mendil Kütüphanesi’nin altyapısını İstanbul’da hazırladık. Kütüphanemizde olmasını istediğimiz bütün kitapların listesini çıkardık, Can Yayınları’nın verdiği beş yüz kitaba ek olarak listelediğimiz kitapların son baskılarını satın aldık. Sadece kütüphanede kullanılması için bir bilgisayar ve yazıcı temin ettik. Birçok büyük kütüphanenin de kullandığı, oldukça pahalı olan ‘Kütüphane Bilgi Belge Otomasyon Programı’nı Yordam Bilgisayar hediye etti. Sn. Ozan Yeşildal, iki gün boyunca programı nasıl kullanacağımızı öğretti. Sn. Ramazan Kayalar’a ve Yordam Bilgisayar ailesine teşekkür ederiz.Ipekli Mendil Kutuphanesi HazirlikKitapları türlere, yazarlara göre tasnif ettik. Elektronik numaralandırmayla bütün kitaplar kayıt altına aldık, listeledik, etiketledik. Şimdi bu sayede birçok istatistiki veri de –en çok hangi kitap okunmuş, kaç günde okunuyor vb-alabiliyorlar. Yazar fotoğraflarının üzerine isimlerini yazdık, çerçevelettik. Şu an Tezer Özlü’yle Yaşar Kemal karşılıklı gülümsüyor Narlıca Anadolu Lisesi kütüphanesinin duvarında.Kutuphaneİpekli Mendil bir öykü sözlüğü. Kitabımızın içinde Ahmet Mithat Efendi’den günümüze üç yüz öykücünün öyküsünden madde yer alıyor. Bu öykülerin bulunduğu kitapları tekrar bulduk, bunların bir kısmını sahaflardan aldık. İpekli Mendil kitabının öykülerinin olduğu kitaplara da ayrıca İpekli Mendil etiketleri yapıştırdık. İpekli Mendil Kütüphanesi öykülerle de ses veriyor. Öyküyü çok önemsiyoruz, daha çok okunmasını istiyoruz ve bunu kütüphanemizle başardığımızı düşünüyoruz.Kutuphane-HazirlikKitaplar ve malzemeyi Antakya’ya yolladık. Kütüphanenin kurulumu, kitapların tasnife göre yerleştirilmesi ve bilgisayar programının öğretilmesi için bir süre Antakya’da kaldık. Öğrenciler ve Mehmet Tutar bir an olsun yalnız bırakmadı bizi. (Kütüphanenin perdesi yırtıkmış. Bütün öğrenciler aralarında para toplamış –her biri birer lira vermiş- bir torba içinde Mehmet Tutar’a teslim etmiş, onu perde almaya yollamışlar. Mehmet Tutar bunu bize gözleri dolarak anlattı. Bir öğrencinin annesi de beyaz ipekli bir kumaşa İpekli Mendil Kütüphanesi ismini işletmiş, çerçeveletmiş. Kitabımızın kolektif ruhuna uygun bir ortak bilinç orada da devam ediyor.)Kutuphane4 Nisan 2015’te okulun düzenlediği bir şenlikle kütüphanenin açılışı yapıldı.

KutuphaneAçıldığı günden bu yana 2351 kitap öğrenciler tarafından teslim alındı ve okundu. Okulda 700 öğrenci öğrenim görüyor. Bütün sınıflar aktif bir şekilde kütüphaneyi kullanıyor, alışkanlık artsın diye bazı dersler orada işleniyor, hatta haftada bir gün film izliyorlar. Yazın dahi açık kalmaya devam etti kütüphane. Kütüphanenin Facebook sayfası var. Öğrenciler okudukları kitaplarla ilgili orada yorum yapıyor, birbirlerine kitap öneriyorlar. İkinci döneme yetişecek şekilde bir dergi çıkarma hazırlığı içindeler. Birlikte kitap fuarlarına gidiyorlar. Kütüphanede olması gerektiğini düşündükleri kitapların listesini çıkarıyorlar. Kütüphane öğrenciler tarafından yönetiliyor, bilgisayar programının takibi de onlar tarafından yapılıyor. Kütüphanede şu an 2500 kitap var. Ayrıca çok sayıda e-kitap bulunuyor. Düzenli yayınların aboneliği kesintisiz sürüyor. Aralıklı olarak kitap yollamaya devam ediyoruz.

Antakya Narlıca Anadolu Lisesi, şehrin merkezine epey uzak bir yerde (Narlıca Beldesi Yolağzı Mahallesi Oğuzhan Caddesi No:6 Antakya Hatay) olması sebebiyle çok tercih edilen bir lise değilmiş. İpekli Mendil Kütüphanesi öğrencilerin okurluk bilincinin artmasının yanı sıra okulun da bilinirliğini arttırdı. Kütüphane de etkinlikler de yapılıyor ve şehir bu gelişmeleri övgüyle izliyor. Faruk Duman ve Ahmet Büke’nin katıldığı okuma günlerinin yanı sıra, Manga grubu da öğrencilerle buluştu. Yekta Kopan zaten her fırsatta gidip öğrencilerle buluşuyor. İpekli Mendil’in Narlıca Anadolu Lisesi ile hiç kopmayacak bir bağı var. (Umarız bu yaz onları Burgazada’da ağırlayacağız, Sait Faik anması yapmak istiyorlar.)

Narlıca Anadolu Lisesi’nde bir kütüphane kurup adını da “İpekli Mendil Kütüphanesi” koymak bir hayaldi. Bu hayal gerçekleşti. Bu hayali ne kadar duyurabilirsek ve ne kadar çok kişiyle paylaşabilirsek etkisini o kadar kalıcı olacağını düşünüyoruz.

En büyük teşekkürümüz de, okulda bir kütüphane kurulacağını öğrendikleri andan itibaren büyük bir heyecanla destek veren öğrencileredir. Oğuz Atay, Ursula Le Guin, Melih Cevdet, Cahit Zarifoğlu, İsmet Özel, Bulgakov, Platonov, Tolstoy, Carver, Sevim Burak, Borges, Hemingway’ı üzerinden hayatı anlamayı deneyen o güzelim öğrencilere.

İpekli Mendil grubu olarak, bu sevinci yaşamamızı mümkün kılan herkese bir kez daha teşekkür ederiz. Nice kütüphanelere.

İpekli Mendil

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okul Kütüphanecileri Derneği’nden İpekli Mendil Kütüphanesi’ne Ödül” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s