Romantizmden Gerçekçiliğe Geçiş Elçisi, Samipaşazade Sezai

“O zaman ondört yaşında idim. O genç gönlü sevdây-i matbuat nâ-kaabil-i mukavemet aşkıyle imlâ ve istilâ etmişti. Bir muharrir olmak, imzasız olsun iki-üç satırlık bir yazımı gazetede matbû görmek benim için hayata değer bir ikbâl idi. Ondört yaşında iken insan hiçbir şeyden şübhe etmez. Kendimde o kadar kifayet-i tahririye, herkeste o kadar takdir-i hayr-hâhâne görü­ yordum ki eğer imzalı uzun bir makale ile bir sabah birdenbire zuhur ediversem, bütün erbab-ı matbuat bu muharrir-i nev-nüvisi gayet nâzi kâne sözler, kibarâne takdirler, âlî-cenâbâne alkışlar ile kabul eyleyeceklerinden şübhe etmiyordum. Ah çocukluk!.. Fakat gazeteye nasıl yazmalı? Pederim gözyaşları ile ettiğim istirhama karşı bile mürnkin değil izin vermiyor; hattâ yazdığım şeyleri umumun değil, kendisinden başka kimsenin görmesine müsaade etmiyordu. İşte pederi edib olan ondört yaşındaki zavallı muharrirler böyle bed-bahttırlarl.. Bu memnuiyet esnasında içine bir kelime bile dercettiremiyeceğim gazeteleri kemâl-i hasret ve mahrumiyetle okuduğum zaman kurşun hurufla matbû olan o satırlar kalbime dokunarak yaralardı.”

Samipashazade SezaiBöyle anlatıyor Samipaşazade Sezai ilk yazısının çıkmasıyla ilgili yaşadığı heyecanı.

1859’da İstanbul’da dünyaya gelen Sezai’nin on dört yaşında yazılarının yayınlanmaya başlamış olmasına rağmen yazar çok çok az eser vermiş, fakat yine de Türk edebiyatında oldukça önemli bir yer edinmiş ve romantizmden gerçekçiliğe geçiş elçisi olmayı başarmıştır. Uzun yıllar yurt dışında yaşamış ve çalışmış olmasının da etkisiyle batı edebiyatından oldukça etkilenmiştir. Modern Türk hikayeciliğinin başlangıcı “Küçük Şeyler” adlı hikaye kitabı aynı zamanda kısa hikayeciliğin de ilk örneğidir.

1892’de yayımlanan Küçük Şeyler’de, bir “Mukaddime(Önsöz)” ve altı öykü (Bu Büyük Adam Kimdir?, Hiç, Kediler, İki Yüz Elli Kuruşa Bir Asır, Düğün, Pandomima) ile Alphonse Daudet’den çevrilen “Arlezyalı” adlı bir öykü bulunmaktadır. 2016 basımı Özgür Yayvınevi’nden çıkmış versiyonunda ise sonradan eklenen, mensûre olarak nitelenebilecek türde yazılmış “Bir Kitâbe-i Seng-i Mezâr” adlı metin de yer almaktadır.

Samipaşazade Sezai seksen yıl önce bugün, 26 Nisan 1936’da aramızdan ayrılmıştır.

Ozlem UlusÖzlem Ulus
İpekli Mendil Yazarı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s