Kitaptan Kütüphaneye İpekli Mendil Söyleşisi

 

Bugün İpekli Mendil olarak İzmir’e konuk olduk. İzmir Konak Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı, Ahmet Büke’nin moderatörlüğünü üstlendiği “Kitaptan Kütüphaneye İpekli Mendil” söyleşisi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Editörümüz Yekta Kopan, İpekli Mendil Kütüphanesi’nin mimarı Mehmet Tutar ve İpekli Mendil ekibinin mentorü Gülda Şahin, İpekli Mendil’in kitaptan kütüphaneye dönüşen yolculuğunu muhteşem bir sunumla anlattılar.

Türk Edebiyatı için yapılmamış bir işten yola çıkan projenin belki de ilk kez kitap dışında bir çıktıya dönüşmesi, bu projeye farklı farklı deneyimlere sahip birçok insanın elinin değmesi, çok daha fazla edebiyat tutkununun yüreğine dokunması, İpekli Mendil’i ayrıcalıklı kılmaya devam ediyor.

“2010 yılında Yekta Kopan’ın Yapımlab’da açtığı Okumak Yazmak adlı atölyeye katılan ve o gün bugündür onun peşini bırakmayan 25 kişilik bir ekibiz. O Yuvarlak Masanın – artık oval olsa da bizim için Yuvarlak Masa- etrafında oturmuş olan tiyatrocu, rockçu, avukat, sigortacı, mimar, öğrenci, üst düzey yönetici, bankacı, sinemacı, bilgisayarcı, oyuncu, ressam, öğretmen, reklamcı değişik meslek gruplarından yaşları 20 ile 50 arasında seyreden kişileriz.

Atölye çalışmamız uzunca bir süre okurluk buluşması üzerinde şekillendi, öykü yazsak bile özü okumak olan bir projeydi ve her öğretim yılında bütün Çarşamba akşamlarımızı sadece bu işe vakfettik. Akşam 19.00 dan gece 02.00 ye kadar sadece okumak, öyküler ve edebiyat üzerinden birbirimizi tanıdık, ve tutkuyla birbirimize kenetlendik.
(…)
Yekta Bey’in istediği bir şey daha vardı. Sözlük hiç bitmeyecek, hep yaşayacak. O yüzden de İpekli Mendil sosyal medyaya adım attı. Orada öykülerimizi ve öykücülerimizi yaşatmaya devam ediyoruz. Okumak bizi çoğalttı, biz de okur çoğaltmak istiyoruz.

Bu sebeple, bir gün Yekta Bey İpekli Mendil Kütüphanesi projesini anlattı. Hepimiz hiçbir soru işareti duymadan içinde yer almak istedik. Yayınevlerini taradık, almak istediğimiz kitapları seçtik – seçmek kolaydı da sonra elemek çok güçtü, bu sefer kütüphane programı öğrendik. Mehmet Hoca ile tanıştık ve hayatımız değişti. Artık eli kalem tutan ve sosyal medya ve kütüphanecilik bilen 25 kişilik bir grubuz ve bunu da Yekta Bey’e borçluyuz.”

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s