Benzersiz, Yalnız ve Özgür – Uğur Yücel

Ugur Yucel-CocuklukKuzguncuk’ta başlayan bir Veli hikayesinden ibaret anlatacaklarım. Ali olmak isterken babasının zoruyla Veli olanlarımızdan.

Hepimizin bir idolü olmuştur hayatta. Hele ki tek kanallı televizyonlar, arkası yarınların yayınlanmasını sabırsızlıkla beklediğimiz radyolar döneminden geliyorsak. Bu öyle bir “tek”liktir ki sadece bize sunulanların arasından seçebiliriz idollerimizi.

Gözlerimin önünde Clay olma hayalleri kuran, babasından amcasından boks hikayeleri dinleyen, maçları hayranlıkla izleyen bir çocuk beliriyor. Tiyatro ve müzik yeteneği varken boksör olmak istiyor. Mahalle esnafından, boksa meraklı çocukları eğiten abilerin yanına kaçıyor. Parmak uçlarında sağ sol kroşeler denerken babası tutuyor kulağından. Ali olma hevesi kursağında, tiyatrocu bir Veli olup çıkıyor.

Ama Ali hayatının her anında var. Hatta Ali’nin spor hayatının izinde ilerliyor sanki hayat. Aynı şeylere gönül verip aynı şeylerle mücadele ediyorlar. Aynı anda yenilip aynı anda toparlanıyorlar.

Zaman geçiyor. Ali’nin gücü git gide azalıyor. Veli’nin ise okulu bitiyor. Mücadele ettikleri şeyler değişiyor. Ama Ali’nin onun hayatındaki etkisi asla kaybolmuyor. Çünkü önemli olan şu anda ne durumda olduğu değil. Hayatını ne için savaşmaya adadığı. Ve o, bu adanmışlığın baki olduğunu biliyor.

Ugur Yucel-Muhammed AliUğur Yücel, bize kanatlarımız olduğunu öğreten bütün yıldızlar ın ışığında ringdeki maçına 59 yıldır devam ediyor. Nicelerine…

Dilvin TufekciogluDilvin Tüfekçioğlu
İpekli Mendil Yazarı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s