Atlayıp Sıçrayan Kelimelerin Yazarı, Necati Tosuner

Gizlice ele geçirdiğin bir günlüğü okumak gibidir Necati Tosuner okumak. Yasak Elma’yı ısırmışçasına, masum bir suçun suları sızarken çenene doğru, satırların arasında kaybolmuş bulursun kendini.

Fakat o da ne?

Necati Tosuner-Yakamoz Avina CikmakBir yerlerden tanıdık gelmeye başlar cümleler. Kuşlar, parkeler, ağaçlar geçer gözünün önünden ama rahat rahat da değil. Çocukluğuna dönmüşsündür artık. Arnavut kaldırımı bir yolda hoplaya zıplaya ilerleyen bir arabanın arka koltuğundasındır. Boyunun yettiğince izlemeye, keşfetmeye çalışırsın dışarıyı. İşte o sırada görürsün uykulu gözlerle, birbirine karışan ağaçları, sarı sokak ışıklarını. Aralarında ise Necati Tosuner’in oradan oraya sıçrayan, insan ruhunun tünellerinde eğilerek yolunu bulmaya çalışan cümleleri. Metruk bir evin pencerine, yıkık bir duvarın üstüne, dallara tünemiş kelimeler el sallamaktadır gülümseyerek, içlerindeki hüznü saklamak istercesine.

Kendine gelirsin sonra. Ne sen o çocuksundur ne de o arnavut kaldırımı cadde vardır artık. Tekrar dönmek istersin o satırların arasına ve fark edersin ki o senin günlüğündür, senin hatıra defterindir. Kitabın kapağından kimin adının yazdığının bir önemi kalmamıştır. Çünkü altındaki imza senindir. Necati Tosuner mi? Onun da isteği bu değil midir zaten?

Necati-Tosuner“İsmim bir sokağa değil çıkmaza verilmeliydi,” der kendisi. Çocukluk, gençlik, yetişkinlik ve sonunda çıkmaz sokak. Hayatın tek cümlelik çözümlemesidir bu. Kendisini de bu kadar özel yapan budur. Tüm hayatı bir tek cümleye, tek bir parkeye, bir kuşun kanadına sığdırabilmek.

Servan GuneyServan Güney
İpekli Mendil Yazarı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s