Guernica’nın Bitecek Olması İhtimalleri, Lütfiye Aydın

Lutfiye AydinYazar Lütfiye Aydın hakkında yazı yazmaya başlamadan önce hep olduğu gibi internetten araştırma yapmaya koyuldum. Ve akabinde Türkiye’de yazar, aydın, şair sıfatlarıyla yaşamanın ne denli zor olabileceğini bir kez daha anlamış bulundum. Bu yolların kendine has zorlukları değil kast ettiğim. Yaşananlar yanında sanatın, edebiyatın kendine has dertleri romantik bile kalıyor. Gidilen yol güllük gülistanlıkmış gibi bir de toplum, yanında devlet, birikmiş tüm öfkesini sanki en hızlı kırabileceği yerlere yöneltiyor her defasında. Lütfiye Aydın ile ilgili okuduklarım inanılacak gibi değildi bu yüzden. Bir yandan da bu toplumda 34 yaşına gelmiş bir insan olarak hayrete düşme eşiğim gittikçe yükselirken, bir yandan da içimden kendi kendime cevabını bildiğim soruyu soruyorum: Ne bekliyordun ki.

Bitmiyor. Bildiğimizi düşündüğümüz konularda bile gölgede kalan ayrıntılar ve o ayrıntı sandığımız büyük yaşamlar, bu yaşamlara sığamayacak büyüklükte acılar. Bitmiyor.

2 Temmuz 1993 günü hepimizin aklına kazınmış bir tarih. Lütfiye Aydın o gün eşi ile birlikte Madımak Oteli’nde. Kitaplarını imzalayacak. Ve otelden en son çıkarılan isim. Şimdi zamanı burada durduralım. Zira zaman birçoğumuz için orada hala durmakta.

1949 yılının 8 Ağustos günü Gaziantep’te dünyaya gelir Lütfiye Aydın. Yüksek öğrenim için İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü bitirir. 1982 yılına kadar farklı yerlerde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapar. 1982 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Film Radyo ve Televizyon ile Eğitim Merkezi’ne girer. Eğitim filmleri için senaryolar yazarken bir yandan da öykü yazmaya başlar. 1985’te ilk kitabı İkili Yalnızlık çıkar. Memuriyetten ayrılır ve Ankara Radyosu’na yirmiden fazla drama programı yazar. 1991’de Film Radyo ve Televizyon ile Eğitim Merkezi’ne tekrar başlar. Belgeseller ve çok sayıda radyo oyunu kaleme alır. Dramaturg olarak çalıştığı kurumdan 2000 yılında emekli olur. İkili Yalnızlık, Cemre, Sengin Semai Bir Ölüm, Ölüm Erken Bir Akşamdır, Tsunami (Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü) isimli öykü kitapları ve Kül Tablet isimli bir anlatı kitabı bulunmaktadır.

Bu paragraf ilgilendiğimiz, sevdiğimiz, hayatını merak ettiğimiz bir yazarla ilgili bize az da olsa bilgi verecek bir paragraf. Ama yetmez. Edebiyatı sanatı, iş ve yaşam biçimi haline getirmiş biri için başka başlıklar her zaman bulunur güzel ülkemizde.

2 Temmuz günü Türkiye’nin değişen kaderinde Lütfiye Hanım’ın apayrı bir hikayesi var. Röportajlarında ve olaydan sonra çıkan Kül Tablet isimli anlatı kitabında o güne dair hissettiklerini anlattığı için burada tekrar yazmayacağım. İlgilenenler ufak bir arama ile hemen ulaşabilirler.

Bugün onun doğum günü ve ben öykülerinde kullandığı Türkçe’ye duyduğum hayranlıktan, iğne oyası gibi işlediği cümlelerinden bahsetmek istiyorum. Okuduğunuz zaman hemfikir olacağımza eminim. O faciayla anılmaktan çok daha fazlasını hak ediyor. Olacakları önceden hissetmiş gibi yazdığı Guernica Bitti mi isimli öyküde şair Miguel Hernandez ile gerçekleşen bir dialog var mesela.

Guernica(…) “Üzülme dostum, dedi. Bitmiş bir öykü, resim ya da şiir yoktur yeryüzünde.”
“Ama Guernica?” diyecek oldum.
Guernica mı? dedi acı bir gülüşle. “Yapmayın. Her gün binlercesi yeniden çiziliyor. Yeniden yazılıyor.’Halkın Rüzgarları’*. Bir de yazılmayı bekleyen şiirleri, yapılmayı bekleyen resimleri düşün. Bir gün birileri mutlaka…”
Sözünü kestim.
“Ne zamana dek sürecek bu peki?”
Bilici ozan, üstüne basa basa şöyle dedi:
“Resimdeki taçlı boğa var ya, işte o yeryüzünden silinene dek.”

Guernica’nın bitecek olması ihtimalleri, bitmez. Çünkü sanat var. Sanat iyileştirir. Ve her yeni yazılan öykü, her yeni yapılan resim, her yeni yazılan şiir bir gün insanın içindeki vahşetin bitecek olması ihtimalini taşır.

Lütfiye Aydın Ankara’da yaşıyor halen. Yeni öyküleri, yeni umutlarıyla beraber hep yeniden iyi ki doğuyor… İyi ki doğdun Lütfiye Aydın, kalemine öykülerine sağlık…

Eda YavasEda Yavaş
İpekli Mendil Yazarı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s