Yaratıcı, Üretken, Başarılı – Bir Kadın Portresi: Çiler İlhan

Ciler Ilhan2Yazmaya 10 yaşındayken şiir ile başlayan Çiler İlhan, edebiyat yaşamına ortaokuldayken tiyatro oyunları, daha sonra ise günlükler yazarak devam eder. Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimleri okuduğu sırada kendi deyimiyle “bilinçli bir şekilde” öykü yazmaya başlar. 1993 yılında kazandığı Yaşar Nabi Nayır Gençlik ödülleri “Dikkate Değer Öykü Ödülü” kendisine bir motivasyon kaynağı olur ve yazılarını edebiyat dergilerine göndermeye başlar. 1002. Gece Masalları (2005, Metis Edebiyat) isimli öykü seçkisine Vulgata ile katılan yazarın ilk öykü kitabı Rüya Tacirleri Odası 2006’da Artemis Yayınları tarafından yayımlanır.

Türk edebiyatındaki bir çok önemli kadın yazar gibi Çiler İlhan da ülke kadınlarının sorunlarına değinmekten geri durmayan yazarlarımızdan. Öyle ki, ikinci kitabı Sürgün’deki hikayelerin bir kısmını üçüncü sayfa haberlerinden yola çıkarak kurguladığını şu sözleriyle anlatıyor: “Türkiye’de kadınların çok ezildiğini düşünüyorum ve buna çocukluktan beri çok kafa yoruyorum. Gazetede insanların herhangi bir şey olarak okudukları, beni yaralıyor. Ve onu bir şekilde orada bırakmak istemiyorum.”

Ciler Ilhan-Surgun.png“Uykudan sebepsiz yere uyandığınızda başınızın üstünde hafif bir esinti hissederseniz o benim… Uçurumdan düşüyor gibi sarsıldığınızda gözlerinizi açarken kulağınızın dibindeyim… Rüyanızda kapı çalıyorsa, uyanıyorsanız, evinizde kapı çalıyorsa ve kapıda kimse yoksa o benim… Göğüsünüzü karabasanlar basıyorsa, içinizde duvarlar çöküyorsa, nefes almadan açıyorsanız gözlerinizi gecenin bir yarısı, üstünüzdeyim.” Sürgün, Everest Yayınları, 2010

Çiler İlhan, Avrupa Komisyonu, Avrupa Kitapçılar Federasyonu, Avrupa Yazarlar Konseyi ve Avrupa Yayıncılar Federasyonu tarafından organize edilen, Avrupa Kültür Programı’na üye ülkelerin en iyi ‘yeni’ ya da ‘yükselen’ yazarlarını ödüllendiren 2011 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü‘nün de sahibi.

EvaYazarın özel hayatına ilişkin küçük bir bilgi; yazarlığın yanında başarılı bir iş kadını olan Çiler İlhan aynı zamanda da bir anne ve Eva adında altı yaşında bir kızı var. Resimdeki yaramaz arkadaşımız da benim 1 yaşındaki kızım Eva. Bu da böyle nefis bir tesadüf oldu.

Çiler İlhan şu anda seyahat ve yaşam stil dergisi Condé Nast Traveller Türkiye ‘nin genel yayın yönetmenliğini yapmakta. Dünya çapında Amerika, Rusya, Çin, İngiltere, İspanya, İtalya, Hindistan gibi birçok bölgede basılan dergi bir süre önce Türkiye’de yayın hayatına başladı. İlhan dergi için, “Hedefimiz en özgün içeriği en çarpıcı görsellerle anlatmak, okuru bilinmeyen yerleri keşfe çıkarıp bilinen yerlere bilinmedik kapılar açmak,” diyor.Ciler Ilhan-Conde Nast Traveller

Ben İpekli Mendil yazarlarından Doğan. Bugün Çiler İlhan’ın doğum günü dolayısıyla sizinle kendisine ve kıskanılası serüvenine dair birkaç kısa ve güzel not paylaşmak istedim. Değerli kadın yazarımızın doğum gününü iyi niyetli dileklerimle kutluyorum.

Dogan ToryanDoğan Toryan
İpekli Mendil Yazarı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s