Büyüteç – Necip Tosun

Küçük bir şehirde, 20150206_202721_llsbir kasaba veya bir köyde yaşamak. Yani genellikle her şeyden bir tane olan yerlerde büyümek. Veya bütün bir hayatı orada geçirmek.

Şehrin ötesini, yolun vardığı yeri düşünerek geçer zaman. Büyük şehirlerin ana damarından gelen, bir kılcal damar gibi ince ama küçük şehrin tek yolunun kıyısında beklenen kitaplar, filmler, kumpanyalar. Radyoda dinlenenlerin herkesin zihninde bambaşka bir görüntüyle canlanması.

Kasabaya gelen her şey büyür. Bir film asla izlendiği gibi anlatılmaz. Bir kitapla aşılır şehrin sınırları ve belki de gerçekte olduğundan da güzel bambaşka yerlerin hayalini kurar insan.

Necip Tosun, okuduklarından öylesine etkilenmiş ki hayatının çalışmaktan arta kalan zamanı da yazarları detaylı bir şekilde incelemekle geçmiş. Bu yüzden öykülerinin çoğunda da yazarların izlerini görüyoruz. Bir de kasabanın o içine kapanık ama yaşanan her şeyin bambaşka anlamlarının olduğu dünyasını.

Bir yer, bir kişi, bir duygu hakkında her türlü tasviri sığdırdığı öyküleri; yazarlara saygı duruşu niteliğindeki inceleme ve eleştirileriyle daha uzun süre edebiyatımıza nice katkılar vermesi dileğiyle.

dilvin

Dilvin Tüfekçioğlu 
İpekli Mendil Yazarı 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s