Caz – Karin Karakaşlı

CAZ: “Cazla bütün yaşamı yorumlarsın, salak. Tüm süreçlerde hep o aynı üç aşama vardır. Başlangıçta soğuksundur, alışmaya çalışırsın. Çaldığın aleti kavradığın ve diğer seslere uyum sağladığın andır bu. Ya da çalışmaya başlamak üzere kitapları evirip çevirdiğin, kalemini oynatmaya başladığın, sandalyende ileri geri gittiğin andır. Ya da kaçınılmaz bir sevişme öncesinde dudakların ve ellerin merhabalaştığı andır.

Sonra ısınma aşaması gelir. Her şeyini verirsin çalarken. Müzik çığırından çıkar, sen yokuş yukarı izlersin notaları. Herkes birbirini ve müziğin bütününü kışkırtır. Ortalık savaş yerine döner, duramazsın. Ya da çalışırken o oluşturacağın yazının o orta yerinde, bir problemin çözüm eşiğindesindir. Kitabın parçalarını beyninde yeniden kurarsın. Sıcak basar, ceketini çıkarırsın. Ya da sevişirken çığlıklar ve kesik nefesler dürüstçe yükselirse, gerçekse, kayıyorsa her şey, zorluyorsan ve zorlanıyorsan sonuna kadar, o zaman ısındın, hatta buharlaştın demektir, iliklerine varıncaya değin hem de.

Sonunda yorgunluk gelir, üçüncü aşama. Çaldığın aleti bırakırsın, elin kasılır kalır. Alnındaki teri silersin, kulaklarında son notalar bir süre daha yankılanır. Okuduğun kitapları güm diye kapatırsın, kalemi de masanın bir köşesine fırlatırsın. Sırtın tutulmuştur, yatağa uzanırsın. Gerekeni tamamlamış olmanın huzuru çöker üstüne ve doyasıya sarılacağın, yanında uyuyabileceğin kadını özlersin. Tıpkı o sevişmenin sonunda da gülümseyeceğin ve sarılacağın kadın gibi.” Sis’in Ötesi, Başka Dillerin Şarkısı – Karin Karakaşlı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s