Raymond Carver – Yekta Kopan

sakin-oraya-gitmeRAYMOND CARVER : “İyi gidiyordu. Akıcı diyaloglar yazmıştı. Kısa, net. Her an beklenmedik bir şey olacak hissiyle ilerleyen sahneler. Raymond Carver’ın gölgesi öykünün üstüne düşmese şaşırırdım zaten. Çok severdi Carver’ı. Yıllar önce “orijinalini okumak-çevirileri okumak kavgalarımızın ilkini Carver öykükeri üstünden yapmıştık. Bir ara Amerika’yı bir ucundan diğer ucuna gezmişti Osman. O yolculuktan sonra yeni bir ukalalık dalgasıyla dikilmişti karşıma. Orijinalinden okumak yetmezmiş, Raymond Carver’ı gerçekten anlamak için onun anlattığı hayatları gözlemek, okuru içine soktuğu coğrafyaları görmek gerekirmiş. Ukala herif. Her boku bilirdi zaten.

Ne gereği vardı şimdi Osman’a ukala demenin? Sinirlendim kendime. Demek ki erken ölmüş dostlar kış geceleri kadar soğuk bir öfkeyle dolduruyormuş insanın yüreğini.

“Carver’ı gerçekten anlamak istiyorsan onun kadar içmen gerekiyor,” demek isterdim Osman’a Yanımda olsaydı. Ölmemiş olsaydı. Bu öyküyü zamanında okumuş olsaydım.” Bisiklet, Sakın Oraya Gitme – Yekta Kopan

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s