Nermin Yıldırım – Yazarların Günlük Ritüelleri

nermin yıldırım 1

Yazıyla geçen bir gününüz nasıl geçer? Nasıl programlarsınız?

Roman yazdığım bir dönemdeysem, günümün tamamını yazmanın çevresinde planlarım. Diğer işlerden arta kalan vakitte yazmam; yazmaktan arta kalan vakitte diğer işleri yaparım.

Sabah uyandıktan sonra uzun bir yürüyüşe çıkarım evvela. Bu hem biraz hava almak hem de gün içinde yazacaklarım üzerine düşünmek için değerlendirdiğim bir zaman aralığı. Uzun yürürüm, bazen bir saat, bazen saatlerce. Cebimde not defterlerim olur. Kısa notlar alırım. Nerede olduğumun pek önemi yoktur, çünkü aklım etrafımdan çok romanın içindedir. Eve vardığımda romanın atmosferine girmiş olurum. Böylece otururum masamın başına ve yazmaya başlarım. O gün ne kadar yazabiliyorsam… Odada bunalırsam kütüphaneye, orada sıkılırsam gözüme kestirdiğim eski bir bodegaya giderim yazmak için. En nihayet bugünlük yeter dediğim noktada da günlük diğer işlerimi yaparım. Yemek yemek filan dahil bu diğer işlere.

Sık sık unutup öğün atladığım için yazarken zayıflıyorum.

Çalışırken olmazsa olmaz ritüelleriniz var mı? Varsa nelerdir?

Yürümek işte. Güne yürüyerek başlayarak kafamı havalandırmak. Yürüyüşten döner dönmez çalışma masama koşmak. Onun dışında öyle afili ya da tuhaf alışkanlıklarım yok. Balzac mesela yazarken başına bir yün atkı bağlar, ayaklarını da su dolu leğene sokarmış. Ben şimdilik atkısız, leğensiz, ritüelsiz, kendi halimde çalışıyorum.

Müzik dinleyerek çalışabilir misiniz? En çok ne dinlersiniz?

Müzik çalışırken olmazsa olmazlarımdan değil. Bazen metinle arama girdiği için dinlememeyi tercih ederim. Ama bazen de yazdığım dünyanın ruhunu desteklediğini hissettiğim bir şey bulursam, o bölüm boyunca dinlerim. Bu da kimi zaman bir şarkıyı döndüre döndüre haftalarca dinlemem manasına geliyor ki çevremdekiler için ne kadar sinir bozucu olabileceğini hayal bile edemiyorum. Neler dinlediğime gelince… Rammstein’den İlhan İrem’e uzanan saçma bir yelpazede pek çok şey…

Nermin YıldırımÇalışmaya kâğıt kalemle mi başlarsınız yoksa bilgisayarda mı yazıyorsunuz?

Yazmaya başladığımda hayatımda bilgisayar yoktu. Kâğıt kalem, daktilo kullanıyordum. Ama şimdi bilgisayar var ve onun sunduğu kolaylıklardan vazgeçtiğimi düşünemiyorum. Bilgisayarda yazıyorum yani. Fakat not defterlerim var, her zaman her yerde yanımdalar. Roman çoğu zaman parça parça da olsa oralarda birikip, bilgisayarda derlenip toplanıyor aslında.

İlham gerçekte var mı? Varsa sizinki nasıl geliyor?

İlham ne demek pek bilmiyorum. Varsa şayet, benimkini daha çok yazma tutkusu, ihtiyacı olarak yorumlayabilirim belki. Yoksa periler çubuklarıyla dokunmuyor bana. Ciddi bir çabanın, çalışmanın neticesinde yazıyorum. Bu anlamda yaptığıma kalem işçiliği demeyi seviyorum. Yoksa öyle birtakım hallerin geldiği, sıra dışı, büyülü bir süreç filan değil yazmak. Bildiğin, her gün masanın başına oturup disiplinli bir şekilde çalışmak. Bunu yapmazsam metinle arama mesafe girer, koparız. Uzun süre görüşmeyip de karşılaştığında, nereden başlayacağını bilemeyen iki arkadaş gibi kalırız. Velhasıl yazmak için ilhamı beklemem. Otururum masanın başına. Yazarım.

Bir fikrin iyi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Her romandan sonra, yeni roman için kafamda bir dolu fikir olur. Toz zerrecikleri gibi uçuşurlar. Bazıları tutunur, kendine bir yer edinir. Onlar hakkında düşünmeye başlarım. Ama bir fikrin iyi olduğunu aslında, en başında, hemen anlarım. Daha toz zerreciğiyken. Yine de bekler, sağlamasını yapacak vakit tanırım kendime. Dönüp baktığımda görüyorum ki, yazdığım romanların her biri henüz fikir aşamasındayken bulur bulmaz sevip heyecanlandığım konulardı. Aklıma düşer düşmez seviyorsam, heyecanlanıyorsam, zaman geçtikçe fikir dallanıp budaklanıp büyüyebiliyor, zaman heyecanımı köreltmeyip büsbütün palazlandırıyorsa, o fikir doğru fikirdir bence.

nermin yıldırım 2Fotoğraf: Kiraz Demirezen

Dönüp dönüp okuduğunuz şairler yazarlar kimler?

Ahmet Hamdi Tanpınar, Adalet Ağaoğlu, Yusuf Atılgan, Sevgi Soysal, Borges, Kafka, Marquez, Lorca, Edip Cansever, Cahit Zarifoğlu, Melih Cevdet Anday, Asaf Halet Çelebi… diye uzar gider bu liste. Ne var ki ben liste yapmakta hiç becerikli değilim. Mesela en sevdiğimin adını söylemeyi unutup sonra pişman olabilirim.

En sevdiğiniz öykü/öyküler/öykücüler hangisi?

Vüsat O Bener’in Dost öyküsünü ilk okuduğum günden beri bir başka severim. Sevdiğim çok öykücü var. Füruzan’dan Sevim Burak’a, Tomris Uyar’dan Poe’ya, Sait Faik’ten Aziz Nesin’e uzar gider liste de. Ama işte biliyorsunuz, ben liste işinde…

Şu an ne okuyorsunuz?

Joyce’un Kızı var şu an elimde.

Reklamlar

Nermin Yıldırım – Yazarların Günlük Ritüelleri” üzerine bir yorum

  1. Yazmak çok güzel. Hayatı özümsemek, ondan bir şeyleri almak gibidir yazmak. Bir çiçek bahçesi kurmak, istediğiniz çiçeği sergilemek, bir çiçeğin kokusunu insanın dimağına, kazımak gibidir. Bazen söner, bazen yanar sözler. Bazen ölür bazense, yaşam bulur kaleminiz de. Bazen bir tepe tırmanır, nefes nefese kalır. Bazen yokuş aşağı süzülür. Koparsınız birdenbire. Uçakta uçup, paraşütten atlamak gibidir yazmak. Hep bir heyecan yaşarsınız. Bazen kahkahalar atarken bazende bir köşeye siner ağlarsınız. Ve benim gibi güzel bir yazı, bir dize bir resim görünce. Koşa koşa atlarsınız altına bir şeyler yazmaya. Bir tiyatro sanatçısın oynadığı oyundan sonrası alkışlandığı gibi, beklersiniz. Birileri kıymet biçsin dersiniz yazıma. Ve bende diyorum ki! Yüreğinize sağlık. Her yazar farklı bir kişilikte olup, farklı şeyler yazsakta; sayfalarca yazılarımızın insanlar üzerindeki yansımalarını merak eder. Onların beğenileriyle mutlu oluruz. Güzel yazınız için teşekkürler. Mutlu akşamlar diliyorum. 🐞

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s